Workshop: adem en vitaliteit: van fixen naar voeding – ontspannen in de inspanning

Van fixen naar voeding – ontspannen in de inspanning

Er zijn van die momenten waarop je voelt: er staat iets op het spel. Een collega bij wie je merkt dat het niet lekker loopt. Een belangrijk gesprek waarin je hoopt dat je echt de kern raakt. Of – zoals bij mij afgelopen week – het geven van mijn eerste “echte” concert.

Ik voelde spanning. Niet een beetje, maar echt: dit doet ertoe voor mij. En precies dát is interessant. Want spanning op zichzelf is niet het probleem.

Spanning is niet de vijand

We zijn gewend om spanning te zien als iets wat “weg moet”. Zodra we nervositeit, druk op de borst, hoge adem of gespannen kaken voelen, wil een deel van ons maar één ding: er vanaf. Voor je het doorhebt, ben je van alles aan het dóen om die spanning te verminderen. Je gaat fixen.

Fixen is eigenlijk altijd: een probleem willen oplossen. Alsof spanning het probleem ís – in plaats van een signaal, een vorm van energie, een beweging in jou die ergens naartoe wil.

Van tegenover naar ernaast

Wat gebeurt er als je niet tégenover de spanning gaat staan, maar er naast? Of misschien zelfs erachter?
Je merkt op: mijn kaken zijn gespannen, mijn schouders zitten hoog, mijn adem zit vooral in mijn borst, mijn hoofd raast maar door.

En dan… doe je even niks om dat te veranderen. Je blijft ademen. Je blijft aanwezig. Je blijft gericht op je doel: het verhaal dat je wilt vertellen, de verbinding met die collega, het concert dat je wilt spelen.

Dan ontstaat er iets bijzonders: spanning en beweging richting je doel kunnen tegelijkertijd bestaan. De spanning hoeft niet eerst weg voordat jij jezelf kunt laten zien.

Adem als ingang

Dat is geen trucje, maar een proces. Iets wat je kunt leren én trainen. De adem is daarbij een hele directe ingang.
Via de adem kun je:

  • leren spanning op te merken zonder direct in actie te schieten;
  • ervaren hoe je lichaam vanzelf wil reguleren als jij ruimte geeft;
  • voelen hoe het is om te bewegen mét spanning, in plaats van ertegenin

Niet: “ik moet rustig worden, anders gaat het mis.” Maar: “ik mag spanning voelen en tóch aanwezig zijn, spreken, spelen, werken, verbinden.”

Van fixen naar voeding

Wanneer je niet meer probeert spanning te fixen, maar haar kunt dragen, verandert de dynamiek. Je gaat ontdekken hoe je zelfregulerende vermogen werkt en hoe je lijf je helpt om te schakelen, als jij met aandacht erbij blijft. Hoe dezelfde energie die je eerder uitputte, nu juist je vuur kan voeden. Dan wordt spanning geen lek meer in je systeem, maar brandstof. Je blijft in beweging, én je blijft bij jezelf.

Workshop Adem en vitaliteit: ontspannen in de inspanning

In de Beweegruimte organiseren we op zondag 8 maart een workshop waarin we dit samen gaan ervaren.
In deze workshop:

  • onderzoek je hoe jij normaal met spanning omgaat (fixen, vermijden, forceren);
  • leer je met behulp van de adem spanning opmerken zonder meteen in te grijpen;
  • oefen je hoe je ontspanning kunt vinden midden in inspanning: tijdens spreken, bewegen, contact maken;
  • ervaar je hoe je spanning kunt dragen zonder leeg te lopen – en hoe je je energie daarmee voedt in plaats van uitput

Je gaat naar huis met:

  • Praktische ademoefeningen die je direct tijdens je werkdag kunt gebruiken;
  • Meer inzicht in je eigen “fix-reflex”;
  • een lijfelijk ervaren gevoel van: ik kan spanning voelen én tegelijk aanwezig, verbonden en creatief zijn

Voor wie? Voor iedereen die merkt dat spanning vaak in de weg zit – in werk, in contact, op het podium, of gewoon in het dagelijks leven – en die wil ontdekken hoe adem en aandacht daar meer Beweegruimte in kunnen brengen.

Aanmelden

Klik hier om je aan te melden:

Naam(Vereist)

Deel dit artikel

Blijf op de hoogte met onze nieuwsbrief

We spammen niet maar sturen je af en toe interessante informatie. En je kunt je op elk moment weer afmelden.

Nog meer inspiratie